به‌روز شده در: ۱۰ اسفند ۱۳۹۵ - ۱۰:۵۶
معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اصفهان گفت: ساختارهای فرهنگی و مباحث اقتصادی از مهم‌ترین چالش‌های پیش روی گردشگری اصفهان است.
کد خبر: ۷۰۱۳
تاریخ انتشار: ۱۵ مرداد ۱۳۹۴ - ۱۴:۵۲

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اصفهان،‌ محسن یارمحمدیان، با اشاره به آخرین وضعیت موجود برای پذیرش گردشگر در اصفهان پس از توافق هسته‌ای اظهار کرد: پیش بینی شده بود که این اتفاق رخ خواهد داد و به همین دلیل در حال حاضر به اندازه پتانسیل فعلی آمادگی پذیرش گردشگر را داریم، اما زيرساخت‌هاي اصفهان بايد بیش از پیش تقویت شود.

وی به نمایشگاه گردشگری امارات در فروردین و اردیبهشت سال جاری اشاره کرد و افزود: اکثر کشورهای عربی و غربی موجود در این نمایشگاه منتظر توافق بودند و همواره صحبتشان این بود که تمایل شدیدی برای ساخت هتل‌های زنجیره ای در ایران و به خصوص اصفهان دارند.

معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اصفهان با بیان اینکه پیش‌بینی و آمادگی دو مقوله جدا از یکدیگر هستند، افزود: متاسفانه در حال حاضر زیرساخت‌های گردشگری برای حضور گردشگران انبوه آماده نیست و این فقط مربوط به زيرساخت‌هاي اقامتي اصفهان نيست بلكه در ساير بخش‌هاي گردشگری نيز مشكالاتي وجود دارد زيرا 18 تا 24 دستگاه دولتي و خصوصي در مبحث گردشگری درگیر هستند.

فرهنگ برخورد با گردشگر

یارمحمدیان با اشاره به اینکه دستگاه‌های مرتبط با گردشگری مانند حلقه‌های یک زنجیر باید به یکدیگر متصل هستند و اشكال در يك حلقه مي‌تواند اتصال ميان اعضاي زنجير را از بين ببرد، ادامه داد: هواپیما، جاده، رانندگان و سایل حمل و نقل عمومی، نبود خدمات در آثار تاریخی، نبود فرهنگ برخورد و هزار موضوع دیگر از کمبودهای موجود در بخش گردشگری محسوب می‌شود.

وی به بحث اقامت در شهر اصفهان اشاره کرد و گفت: اقامت از بحث‌های مهم گردشگری است و با نهایت تأسف باید گفت به شدت در این موضوع با کمبود مواجه هستیم، اين ضعف به وي‍ژه در کمبود هتل‌های چهار و پنج ستاره بيشتر ديده مي‌شود؛ برای مثال در شهر اصفهان که یکی از مراکز اصلی گردشگرپذیري است فقط یک هتل پنج ستاره وجود دارد در حالی که در شهر شیراز در حال حاضر چهار هتل پنج ستاره وجود دارد و در مشهد بیش از اين ‌تعداد؛ این نشان می‌دهد اصفهان در بحث هتل سازي بسیار ضعیف عملکرده است.

معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اصفهان به راه کارهای کوتاه مدت و بلند مدت بحث اقامت در اصفهان اشاره کرد و گفت: ساخت هتل‌هاي پنج ستاره راه کار بلند مدت است و در خوشبینانه‌ترین براي به نتيجه رسيدن به پنج سال زمان نياز دارد؛ خوشبختانه گردشگران خارجي به اقامت در خانه‌هاي تاريخي علاقه‌مند هستند به همين دليل يكي از راه کارهای کوتاه مدت از یک هزار خانه تاریخی موجود در شهر اصفهان شروع می‌شود.

اقدام ضربتي براي خانه‌هاي تاريخي

یارمحمدیان اضافه كرد: قرار شده است هر تعدادی از خانه‌هاي تاريخي که در دست میراث فرهنگی است به شکل ضربتی برای تبدیل شدن به اقامتگاه آماده شود و استانداري و شهرداري اصفهان نيز براي تبديل خانه‌هاي تاريخي تحت تملك خود به اقامتگاه اقدام كنند.

وي افزود: يكي ديگر از پيشنهاد‌هاي اداره كل به هتلداران ايجاد مجتمع‌هاي آپارتماني لوكس در كنار هتل‌هاي موجود بود، كه مانند خود هتل خدمات اقامتي ارايه كند كه این طرح با استقبال هتل داران اصفهانی مواجه شده است.

معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اصفهان طرح اجاره خانه‌های لوکس به گردشگران را از دیگر طرح‌های کوتاه مدت عنوان کرد و گفت: اين طرح شبیه طرحی است که برای مسافران نوروزی انجام می‌شود؛ افرادی که خانه‌های لوکس یا واحدهای آپارتماني برای اجاره به گردشگران دارند می‌توانند براي اين كار اقدام كنند؛ اما این طرح هنوز متولی مشخصي ندارد و هتل‌داران، مشاوران املاك يا اداره كل ميراث باید در این زمینه وارد شود.

مهم‌ترين چالش‌هاي پيش‌روي گردشگري

یارمحمدیان ماه‌های پیش روی گردشگری کشور و اصفهان را بسیار حیاتی دانست و ادامه داد: اگر سیل گردشگر حرکت کند و به کشور ایران بیاید قطعاً مقصد اصلی اصفهان خواهد بود، حال اگر کار نکنیم و زیر ساخت‌ها را آماده نشود، گردشگران اصفهان از دست می‌روند و این ضربه بزرگی به اقتصاد و محور توسعه‌ای استان خواهد زد.

وی ساختارهای فرهنگی و مباحث اقتصادی را از مهم‌ترین چالش‌های پیش روی گردشگری اصفهان عنوان کرد و افزود: برای برخورد با گردشگران باید از آموزش و پرورش کمک بگیریم و آموزش‌هاي فرهنگي بايد از سنین کودکی آغاز شود زيرا رفتار تمام اقشار جامعه بايد نسبت به مقوله گردشگری و گردشگر تغییر کند.

معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اصفهان با بیان اینکه باید موازی کاری‌ها و ارگان‌های موازی تشکیل شده در اصفهان در زمينه گردشگری از بین برود، تاکید کرد: همه نهاد‌هاي مرتبط باید زیر یک چتر جمع شوند تا همگرایی و تقسیم کار صورت بگیرد نه اینکه یک واگرایی در این زمینه ایجاد شود.

اول مرغ بود یا تخم مرغ؟

یار محمدیان بحث تور لیدرها را از بحث‌های مهم گردشگری دانست، اما جلوگیری از تخلفات آن‌ها را سخت و دشوار عنوان کرد و افزود: متاسفانه در بخش گردشگری تداخل کاری بسیار دیده می‌شود، مثلاً اکثر تورلیدرها از تهران تورها را به شهرهای گردشگری هدایت می‌کنند و با تخلفات آن‌ها نمی‌شود به همین سادگی برخورد کرد، البته گزارش‌های ادارات كل به معاونت گردشگری سازمان ارسال می‌شود، اما جلوگیری از تخلف مشکل است.

وی اظهار کرد: متاسفانه معادله "اول مرغ بود یا تخم مرغ؟" در صنف گردشگری بسیار مشهود است چراکه عده‌ای اعتقاد دارند که بگذارید گردشگر بیاید و سپس به دنبال ساخت هتل و تجهیز زیرساخت‌ها بروید، اما عده ای دیگر اعتقادشان این است که ابتدا باید زیرساخت‌ها و تجهیزات کامل باشد تا گردشگران بیایند.

معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اصفهان از نگاه توسعه‌ای به فرودگاه اصفهان خبرداد و گفت: توسعه فرودگاه اصفهان در دستور کار جدی قرار گرفته است همچنین تعدادی از هواپیماهای جدیدی که توسط کشور خریداری شده است با رایزني‌هاي فراوان به سمت اصفهان آمده‌اند، پرواز مستقیم اصفهان به هامبورگ راه اندازی خواهد شد چراکه ما اعتقاد داریم باید گردشگر به ایران بیاوریم نه اینکه گردشگران کشورهای دیگر را زیاد کنیم و به همین دلیل تعدادی از اصفهانی‌ها آستین بالا زده‌اند تا خطوط هوایی ایجاد کنند.

يارمحمديان خاطرنشان کرد: متاسفانه گردشگری امروز در شعار و آمار و ارقام خلاصه شده كه این امر اشتباه و اجحاف در خصوص این بخش از محور توسعه‌ای اصفهان است، چراکه امروز لج و لجبازی‌ها ارگان‌ها ضربه جبران ناپذيري را به گردشگری وارد می‌کند.

منبع: ایسنا

نام:
ایمیل:
* نظر: