به‌روز شده در: ۱۰ اسفند ۱۳۹۵ - ۱۰:۵۶
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان اصفهان اعلام کرد
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان اصفهان گفت: همزمان با هفته دولت 173 پروژه بخش کشاورزی در سطح استان با اعتباری بالغ بر 477 میلیارد ریال به بهره‌برداری می‌رسند.
کد خبر: ۷۰۱۸
تاریخ انتشار: ۰۳ شهريور ۱۳۹۴ - ۱۸:۰۲
به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اصفهان، قدرت‌الله قاسمی ظهر امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه استان اصفهان به مناسبت هفته دولت با تبریک این ایام اظهار کرد: هفته دولت فرصت مناسبی است که فعالیت‌های انجام شده توسط اندرکاران دولتی اطلاع رسانی شود.

وی ادامه داد: هنگامی که دولت تدبیر و امید امور را تحویل گرفت کشور با مشکلات زیادی روبرو بود، در بخش کشاورزی قبل از آغاز به کار دولت نهم و دهم وضعیت تولیدات کشاورزی مناسب بود، در این زمان کشور در زمینه تولید گندم به خود کفایی رسید و قرار بود این روند رو به رشد در دولت‌های بعدی نیز حفظ شود که متاسفانه این اتفاق رخ نداد، البته با روی کار آمدن دولت تدبیر و امید وضعیت بهبود پیدا کرد و برنامه‌ریزی‌های منسجم‌تری شکل گرفت.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان اصفهان یادآور شد: سال گذشته 6.7 میلیون تن گندم خریداری شد که نسبت به سال 92 حدود دو میلیون تن افزایش داشت، برای امسال نیز امیدواریم از مرز هشت میلیون تن عبور کنیم و این به معنی این است که میزان خرید گندم در سال 94 نسبت به سال 92 با رشد دوبرابری روبرو است.

وی گفت: در ارتباط با چغندرقند و  تولید شکر در سال جدید وضعیت به گونه‌ای رقم خورد که بالاترین میزان تولید شکر در 20 سال گذشته را هم اکنون داریم، در زمینه تولید برنج نیز وضعیت به همین شکل است، در مجموع اگر تولیدات دامی و گلخانه‌ای را نیز مورد بررسی قرار دهیم در تمامی زمینه‌ها در دو سال اخیر وضعیت رو به رشد و مناسبی را پشت سر گذاشتیم.

قاسمی عنوان کرد: در بخش کشاورزی ارزیابی‌ها  نشان دهنده بهبود اوضاع است و این در حالی است که در دو سال اخیر کشور همچنان با مشکل کم آبی روبرو است. آب به عنوان عنصر حیاتی کشاورزی باید به صورت بهینه مصرف شود و دولت به گونه‌ای برنامه‌ریزی کرده که طی 10 سال آینده حدود چهار میلیون هکتار از اراضی کشاورزی به سیستم‌های نوین آبیاری مجهز شوند.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان اصفهان با بیان این‌که همزمان با هفته دولت 173 پروژه بخش کشاورزی در سطح استان به بهره‌برداری می‌رسد اعلام کرد: از این تعداد  80 پروژه در بخش آب و خاک و و امور مهندسی، 24 پروژه در زمینه تولیدات دامی، 18 پروژه در بخش تولیدات گیاهی، 22 پروژه منابع طبیعی و آبخیزداری، 17 پروژه در زمینه امور عشایر، پنج پروژه مرتبط با صنایع کشاورزی، سه پروژه تحقیقات کشاورزی و چهار پروژه متعلق به تعاون روستایی است.

وی با اعلام این‌که افتتاح این پروژه‌ها زمینه اشتغال 1329 نفر  و تثبیت 648 شغل و 481 فرصت شغلی را فراهم می‌کند گفت: این 173 پروژه با اعتباری بالغ بر 477 میلیارد ریال آماده بهره‌برداری هستند به گونه‌ای که در هر شهرستان چند طرح مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرد.

قاسمی تاکید کرد: در مجموع طی دو سال فعالیت دولت تدبیر و امید 17 هزار و 840 میلیارد ریال در بخش کشاورزی استان سرمایه‌گذاری صورت گرفته است.

وی گفت: در مجموع با چهار مقوله در بخش کشاورزی مواجه هستیم، این چهار مقوله شامل تحقیق، ترویج، تولید و تنظیم بازار است، اگر در این چهار رکن با برنامه‌ریزی پیش برویم به طور قطع در بحث کشاورزی موفق هستیم و در غیر این‌صورت به موفقیت چشم‌گیری نخواهیم رسید.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان اصفهان با اشاره به این‌که اقدامات خوبی در بخش تحقیقات در حال انجام است اضافه کرد: در مبحث تولید، کارهای زیادی باید شکل گیرد، لزوم توجه بیشتر به توسعه گلخانه‌ها، توسعه کشت نشایی و آبیاری نواری، کشت پاییزه چغندر قند و توجه بیشتر به الگوی آبیاری مناسب می‌تواند بسیاری از مشکلات را برطرف کند، البته در کنار این موضوعات، کشاورزی استان با دو چالش مهم یعنی کمبود آب و کمبود خاک روبرو است که نیاز به توجه بیشتری در این موارد است.

وی افزود: جهت‌گیری ما در استان به این سمت است که کشت سبزی و صیفی به فضای گلخانه‌ای انتقال یابد، و طبق برنامه‌ریزی‌های انجام شده سطح زیر کشت گلخانه‌ای استان به حدود سه هزار هکتار خواهد رسید.

قاسمی گفت: در دو سال اخیر واگذاری اراضی جهت کشاورزی نداشتیم و دلیل آن نیز مشکلات کم آبی است که استان را با خود درگیر ساخته است، حدود 100 هزار هکتار از اراضی  کشاورزی نیز به خاطر عدم تامین آب بدون استفاده هستند.

وی در پایان اظهار کرد: طبق بررسی‌های انجام گرفته تنها حدود 58 درصد آب استان برای مصارف کشاورزی مصرف می‌شود و آمارهایی که گاهی به اشتباه منتشر می‌شود به هیچ عنوان علمی نیست.

نام:
ایمیل:
* نظر: