به‌روز شده در: ۱۰ اسفند ۱۳۹۵ - ۱۰:۵۶
معاون امور بین‌الملل و بازرگانی وزیر نفت:
درآمد نفتی کشور در ۹ماهه امسال پس از توافق برجام ۲۹ میلیارد دلار شد که با توجه به توافق آذر سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) در آینده به طور چشمگیری افزایش می‌یابد.
کد خبر: ۷۵۸۴
تاریخ انتشار: ۲۶ دی ۱۳۹۵ - ۱۰:۵۰
درآمد نفتی کشور در ۹ماهه امسال پس از توافق برجام ۲۹ میلیارد دلار شد که با توجه به توافق آذر سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) در آینده به طور چشمگیری افزایش می‌یابد.
امیر حسین زمانی‌نیا معاون امور بین‌الملل و بازرگانی وزیر نفت با بیان این مطلب میانگین صادرات روزانه نفت خام و میعانات گازی ایران در ۹ ماهه امسال را ۲ میلیون و ۵۷۰ هزار بشکه در روز عنوان و اضافه کرد: این میزان در آذر امسال به بیش از ۲ میلیون و ۸۳۰ هزار بشکه در روز رسید.
وی یادآوری کرد: میزان صادرات نفت خام و میعانات گازی در سال ۱۳۹۰بالغ بر ۲ میلیون و ۴۸۷ هزار بشکه در روز، در سال ۱۳۹۱ معادل یک میلیون و ۳۶۱ هزار بشکه در روز و در سال ۱۳۹۲ حدود یک میلیون و ۲۸۴ هزار بشکه در روز و پیش از اجرای برجام در سال ۱۳۹۴بالغ بر یک میلیون و ۳۹۸ هزار بشکه در روز بود.در واقع در همسنجی با پیش از برجام، صادرات نفت خام و میعانات گازی کشور بیش از دو برابر شده است.
زمانی نیا با اشاره به اینکه پس از اجرای برجام پول حاصل از صادرات نفت ایران به طور مرتب دریافت و به خزانه دولت واریز می‌شود، تاکید کرد در سه سال گذشته کارهای زیادی در صنعت نفت انجام شد. اکنون سرعت این کارها پس از برجام افزایش یافته؛ به گونه‌ای که همه دنیا اذعان می‌کند صنعت نفت و گاز ایران به طور چشمگیری توسعه پیدا کرده است.
وی اعلام کرد: با اجرای برجام مسائل مربوط به نفتکش‌ها مانند بیمه، پرچم، کلاس و رده‌بندی حل شده است، اکنون نفتکش‌های ایرانی برای استفاده از پرچم کشورهای مختلف مشکلی ندارند و خرید قطعات و تجهیزات چه در داخل و چه در خارج از کشور با سهولت و هزینه‌های کمتر انجام می‌شود.
نامبرده آزادسازی تجهیزات توقیف شده ایران در کشورهای مختلف مانند شرکت «زیمنس» آلمان را از دیگر دستاوردهای برجام در صنعت نفت عنوان کرد و گفت: اکنون تجهیزات از تولیدکنندگان اصلی خریداری می‌شود و هزینه آن هم بسیار کمتر شده است.
وی تاکید کرد: برجام سبب رقابت شرکت‌های بزرگ خارجی برای حضور در پروژه‌های صنعت نفت ایران شده است و این وضع به ایران برای انتخاب شرکایش حق انتخاب می‌دهد تا بهترین شرکت را با هزینه کمتر، کیفیت کار بهتر و سهم بیشتر شرکت‌های خصوصی ایران انتخاب کند.
معاون امور بین‌الملل و بازرگانی وزیر نفت افزود: شرکت ملی نفت ایران پس از اجرای برجام نزدیک به ۱۵ تفاهمنامه و موافقتنامه اصولی امضا کرده که قرار است این میزان تا پایان امسال به ۲۵ برسد. ارزش این تفاهمنامه‌ها نزدیک به ۴۰ میلیارد دلار برآورد شده است که در صورت منتهی شدن به قرارداد، جذب صنعت نفت می شود. به گفته وی، موافقتنامه اصولی امضا شده برای فاز ۱۱ پارس جنوبی با شرکت‌های توتال فرانسه، سی.ان.پی.سی چین و پتروپارس به ارزش ۵ میلیارد دلار از دیگر تفاهمنامه‌ها جلوتر است.
زمانی نیا درباره دستاوردهای برجام در بخش پالایش، پخش و پتروشیمی گفت: شرکت‎های پالایش و پخش تاکنون ۶ مذاکره جدی درباره قرارداد تامین منابع مالی انجام داده که ارزش آن ۱۱ میلیارد دلار برآورد شده است.
وی از مذاکره برای تامین مالی طرح توسعه و نوسازی پالایشگاه تهران، بندرعباس، تبریز، آبادان و اصفهان با شرکت‌هایی از کره جنوبی، چین و ژاپن خبر داد و از مذاکره شرکت ملی صنعت پتروشیمی و شرکت‎های پتروشیمی داخلی ایران با هشت شرکت خارجی از آلمان، اسپانیا، ایتالیا، ژاپن و فرانسه برای سرمایه گذاری در صنعت پتروشیمی اشاره کرد و افزود: ارزش این میزان مذاکره در صورت امضای قرارداد بیش از ۱۰ میلیارد دلار است.
معاون وزیر نفت تاکید کرد: اگر برجام نبود، صادرات نفت به صفر می‌رسید و تولید نفت ایران هم کاهش پیدا می‌کرد و در این شرایط باید شاهد خروج تعداد زیادی از نیروهای صنعت نفت می‌شدیم.
نام:
ایمیل:
* نظر: