به‌روز شده در: ۱۰ اسفند ۱۳۹۵ - ۱۰:۵۶
رئیس سازمان انرژی اتمی کشور خبر داد:
دکترعلی اکبر صالحی درمراسم سالگرد شهادت شهدای دانش هسته‌ای که در مجتمع غنی سازی مهندس شهید احمدی روشن نطنز برگزار شد، با اشاره به این‌که یکسال از اجرایی شدن برجام می گذرد، افزود: به رغم این‌که طرف مقابل بد عهدی‌هایی کرده است در بعد فنی در صنعت هسته ای شاهد دستاوردهای زیادی بوده ایم .
کد خبر: ۷۵۸۵
تاریخ انتشار: ۲۶ دی ۱۳۹۵ - ۱۱:۰۹
اصفهان24 : رئیس سازمان انرژی اتمی کشورازافزایش ذخائر اورانیوم کشور و ساخت بزرگترین بیمارستان هسته‌ای غرب آسیا در کشور خبر داد و گفت:برای ساخت این بیمارستان ۱۰۰۰ میلیارد تومان سرمایه گذاری نیاز است. دکترعلی اکبر صالحی درمراسم سالگرد شهادت شهدای دانش هسته‌ای که در مجتمع غنی سازی مهندس شهید احمدی روشن نطنز برگزار شد، با اشاره به این‌که یکسال از اجرایی شدن برجام می گذرد، افزود: به رغم این‌که طرف مقابل بد عهدی‌هایی کرده است در بعد فنی در صنعت هسته ای شاهد دستاوردهای زیادی بوده ایم .
او با تاکید براین‌که در یکسال گذشته توانسته ایم‌۲۲۰ تن کیک زرد وارد کنیم و در آینده نزدیک نیز ۱۳۰ تن دیگر به مجموع کیک زرد ما افزوده خواهد شد، ادامه داد: پس از این‌که توانستیم این ۱۳۰ تن را وارد کنیم ذخائر اورانیوم کشور به حدود ۳۵۰ تن خواهد رسید که این میزان قابل توجه است و دستاورد بزرگی محسوب می شود زیرا که بعد از پیروزی انقلاب اسلامی یک گرم اورانیوم هم نتوانسته بودیم وارد کنیم . وی افزود: بر اساس توصیه مقام معظم رهبری از سال ۸۸ توانسته ایم قدم‌های بلندی در اکتشاف و استخراج مواد اولیه در داخل کشور برداریم . صالحی با اشاره به ساخت ۲ نیروگاه جدید در بوشهر توسط روسیه گفت: اولین قسط ساخت این نیروگاه ها ۲هفته پیش پرداخت شد که حجم سرمایه گذاری برای این ۲ نیروگاه ۱۰ میلیارد دلار است و برای اینکه سرعت اجرای این پروژه ها کاسته نشود نیاز به حمایت های مجلس داریم. او صنعت هسته ای را فراتر از سانتریفیوژ ، غنی سازی و آب سنگین دانست و یادآور شد : این صنعت کاربردهای زیادی در بخش پزشکی و صنعت و کشاورزی دارد و امسال قرار دادهای چند ۱۰ میلیارد تومانی با سایر صنایع کشور همچون صنعت نفت و درمان امضا کرده ایم . صالحی اضافه کرد: نظام جمهوری اسلامی و ملت ایران تا امروز سرمایه گذاری‌هایی کرده است تا به طرف مقابل بفهماند ما می توانیم این صنعت را داشته باشیم . وی با تاکید بر این‌که از این پس باید این صنعت معنای اقتصادی پیدا کند ادامه داد : کسانی که ناجوانمردانه در حق ما عمل کرده اند دوست ما نیستند و نخواهند بود چون ما با آنها چالش عقیدتی داریم و راهکار ما در مقابل آنها این است که قوی باشیم تا بتوانیم از حق و حقوق خودمان دفاع کنیم . به گفته وی صنعت هسته ای شهدای بزرگواری را از ما گرفت اما نتیجه بزرگی برای ایران داشت و ایران را به کشور اثرگذار در عرصه بین الملل تبدیل کرد . حجت الاسلام ذوالنور عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی نیز گفت : اگر نظام سلطه دست آلوده خود را از آستین اسرائیل و آمریکا بیرون کند و بخواهد موشکی به کشور ما شلیک کند، ما هم در کمتر از ۷ دقیقه موشک بالستیک خود را به تل آویو شلیک خواهیم کرد و امکان رهگیری آن نیز وجود ندارد .
او افزود : ایمان و انگیزه و ولایتمداری باعث بقا و دوام انقلاب ، پیروزی در جنگ تحمیلی ، پیشروی در عرصه سازندگی و علمی و در صنعت هسته ای و هوا فضا بوده است که باعث شد دنیا را تکان دهیم در پایان این مراسم از خانواده شهیدان دکتر مسعود علیمحمدی و رضا قشقایی تجلیل شد و با حضور دکتر صالحی نمایشگاهی از توانمندی صنعت هسته ای و غنی سازی ایران در مجتمع غنی سازی شهید احمدی روشن نطنز افتتاح شد.
نام:
ایمیل:
* نظر: