به‌روز شده در: ۱۰ اسفند ۱۳۹۵ - ۱۰:۵۶
معذرت خواهی چه دردی از انسان دوا می کند آقایان پزشک؟
«متاسفیم»! این جمله ای است که از سوی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان درباره جراحی اشتباهی که دو، سه روز پیش در بیمارستان «کاشانی» رخ داد، بیان شد
کد خبر: ۷۶۴۷
تاریخ انتشار: ۰۶ بهمن ۱۳۹۵ - ۱۱:۴۲


اصفهان 24 گزارش می دهد: «متاسفیم»! این جمله ای است که از سوی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان درباره جراحی اشتباهی که دو، سه روز پیش در بیمارستان «کاشانی» رخ داد، بیان شد. آن طور که در این جوابیه آمده: «این مورد شکستگی نبوده و عکس و تصویر هم نداشته و متاسفانه جراح در اتاق عمل اشتباه کرده است. این عمل تاندونی بوده و تصحیح و دست نوزاد توسط همان پزشک جراحی شده است.» اشاره دانشگاه علوم پزشکی به جراحی دست رضاست؛ پسر بچه یک و نیم ساله ای که حالا تازه ترین قربانی خطای کادر درمانی است.

Image result for ‫خطاهای پزشکی‬‎

 

این بار در بیمارستان «کاشانی»؛  رضا هنوز توی بیمارستان، بستری است و درمانش ادامه دارد. پانسمان یک دستش تا مچ دست بالا آمده و دست دیگرش هم تا یک ماه و نیم دیگر باید توی گچ باشد. خانواده رضا نگران اند؛ نگرانی که مثل خوره از سر و کولشان بالا می رود. «هر چند پزشک، اشتباه خود را پذیرفته و عمل هم به دست خودش، تصحیح و دست مبتلا توسط همان پزشک جراحی شده، اما آنها باید به ما تعهد بدهند که دست سالم پسرمان تا آخر عمرش هیچ مشکلی برایش به وجود نیاورد؛ فقط همین را می خواهیم که البته هنوز به ما تعهد نداده اند و چون هر دو دست فرزندمان بسته است، باید تا موقع باز شدنش صبر کنیم.»  پدر رضااست که این جملات را بیان می کند. او می‌گوید: «یک سال و نیم پیش که رضا در بیمارستان بهشتی به دنیا آمد، موقع زایمان طبیعی دست بچه کشیده شد و به دلیل اشتباه پزشکی که رخ داد، تاندون های دستش آسیب دید و عصبش هم له شد. آن موقع این اتفاق را نادیده گرفتیم و شکایت نکردیم، اما حالا شکایت کرده ایم و تمامی مراحل قانونی اش را هم طی می کنیم تا فردا روزی پشیمان نشویم.» 

 

 

     سرنوشت مبهم رضا، حسنی و ... 
اینگونه که در جوابیه دانشگاه علوم پزشکی گفته شده، «همه حقوق اولیای بیمار محفوظ است و هرگونه خسارت احتمالی با تشخیص مراجع ذی‌صلاح جبران خواهد شد»، اما خانواده رضا از این می ترسند که اتفاقی شبیه به آنچه برای رضای یک و نیم ساله رخ داده، برای بچه های دیگر هم بیفتد و البته از سرنوشت پسرشان موقعی که بزرگ شد و درباره هر دو دستش از آنها پرسید...  ؛ آینده ای که ممکن است، بی شباهت به سرنوشت «حسنی» دو ساله نباشد که اردیبهشت ماه سال قبل موقع حمل وضع مادرش، با اصرار زیاد پزشک برای زایمان طبیعی با وجود وزن زیاد نوزاد، عصب دستش آسیب دید و حالا دو سال است که کار خانواده اش شده کاردرمانی بردن او. سرنوشت هایی شبیه به هم چوب خط های نظام پزشکی را پر کرده و طرح خوش آب و رنگ نظام تحول سلامت را به چالش کشانده است.

 

 

     این پزشکان سهل انگار
در سایه طرح نظام تحول سلامت، مردم برای درمان و بستری شدن هزینه اندکی از جیب خود می پردازند و دیگر نیازی نیست برای تامین دارو و یا سایر تجهیزات پزشکی خودشان را به در و دیوار بزنند، اما کمبود نیرو، هجوم حداکثری بیماران به بیمارستان های دولتی و فشار مضاعف به کادر بیمارستانی موجب تضعیــف کیفیـت کار پرسنل بیمارستانی شده است؛ از برخوردهای غیرمعمول با بیماران و تجویز اشتباه دارو وکمبود تخت تا افزایش تعداد بیماران القایی و تعداد خطاهای پزشکی.  صحت این موضوع را تلویحا در لابه لای صحبت های عباسعلی جوادی که رییس هیات مدیره و رییس شورای هماهنگی نظام پزشکی اصفهان است نیز می توانیم دریابیم؛ آنجا که در گفت‌و‌گویی  دلایل وقوع خطاهای پزشکی را حضور حداکثری بیماران در مراکز دولتی و کم دقتی پزشکان می داند. او می‌گوید: «تعداد خطاهای پزشکی در اصفهان خیلی هم زیاد نبوده، اما شاید بتوان یکی از دلایل رخ دادن این اتفاقات را شلوغی بیش از اندازه بیمارستان ها  و همچنین کم دقتی برخی از پزشکان دانست.»آن طور که رییس شورای هماهنگی نظام پزشکی اصفهان می‌گوید: «تاکنون شکایتی از این مورد (عمل اشتباهی دست رضا) به نظام پزشکی ارجاع داده نشده، ولی مسلما اگر چنین اتفاقی بیفتد، ما مطابق قانون بررسی می کنیم؛  چرا که این موضوع جزء قصور پزشکی محسوب می شود.  پس از اینکه بررسی‌های کافی و دقیق به عمل آمد، مجازات هایی همچون اعمال محرومیت پزشکی برای فرد خاطی در نظر گرفته می شود.» جوادی تصریح می کند:«از سوی دیگر ممکن است، خانواده شاکی به دادگستری شکایت کرده باشند که در این صورت نیز پزشک باید دیه ای که قاضی مشخص می کند را به فرد شاکی بدهد.» جوادی در پاسخ به این سوال که آیا اجرای طرح ممنوعیت فعالیت پزشکان دولتی در مراکز خصوصی می تواند به افزایش قصور پزشکی منجر شود، گفت: «خیر. تفاوت چندانی نمی کند؛ چرا که بخش های دولتی و بخش های خصوصی، هر کدام پزشک های خاص خود را دارند، بنابراین اگر زیرساخت‌های لازم برای اجرای این طرح در کشور آماده شود، مشکل خاصی به وجود نمی آید و تاثیری هم در افزایش خطاهای پزشکی ندارد.»

انتهای پیام/.

نام:
ایمیل:
* نظر: